Reklam :

Yakadan Başlamalı Krem Rengi Bebek Yeleği Yapılışı

Yayın Tarihi:19 Ekim 2011
Pin It

 

krem rengi yün ile yakadan başlamalı örgü tekniğinde bir bebeğin giysi dolabındaki herhangi sevdiği giysisinden biri olabilir bu yelek modeli. hiç unutmuyorum bir arkadaşımın oğlu 3 yaşına kadar günlük giyelebilecek tarzda akıllı ipten örülen bir yeleğini üzerinden hiç çıkarmamıştı. o nereye en sevdiği yeleğide onunla birlikte oraya gidiyordu. bebeklik yeleğiydi küçülmüştü üzerinde, düğmeleri zor kapanıyordu. biz ona daha güzel, daha büyük desenli, motif işlemeli yelek modellerini giydirmeye çalışsakta o inatla kaşla göz arasında o yeleğini bulup giyiyordu. üzerinden yeleğini çıkarmaya çalıştığımızda bize kızıyordu. ya da bıyık altından gülercesine annesi ve benle oyun oynuyordu . yani arkadaşım bebeğini sadece bir örgü yelek modeli ile büyütmüştü. ona doğum hediyesi olarak gelen el örgüsü çeşitli desen ve motiflerdeki o güzelim bebek yelek örnekleri hiç kullanılmadan hala dolapta saklı duruyor. bebekler için şişle örme yelek modelleri ne zaman görsem bizim sevimli ufaklık gelir aklıma. ve bugünkü paylaşımın düz ve haroşa örgü modeliyle yakadan başlamalı bir şekilde iki şişle örülen krem rengi yün yelek modeli. yakadan başlamalı kolay yelek nasıl örülür öğrenmek isteyenler için yapımını kısaca anlatmak isterim.

yakadan başlamalı krem rengi bebek yeleği yapılışı

yakadan başlamalı krem rengi bebek yeleği yapılışı

 

yakadan başlamalı krem rengi bebek yeleği yapılışı : 3 numaralı şişle ve krem rengi yünle 60 ilmek atıp haroşa örgü ile örmeye başlayalım. her sıra dönüşünde her iki kenardan 1 ilmek atarak çoğaltalım. yaklaşık 10 sıra haroşa örgü örelim ve yakadan örmeye başladığımız yelek modelinin ilmek sayısını koltuk kesimine kadar 100 ilmek yapalım. ördükçe yaka oyuntusu düğme deliği yerleri öne doğru genişleyecektir.   ( yalnızca son beş sıra haroşa örgüde gidişli dönüşlü kenardan ilmek çoğaltarak 100 ilmek yapalım ve son iki sırada 1 düğme deliği yeri yaparak koltuk kesimi yapalım )  bebek yeleğinin yakasını böylece örmüş olduk.

şimdi düğme ilik yerinden 4 haroşa örgü ile örmeye başlayın ve 16 sıra düz örgü örün 10 ilmek kol kesimi için kapatın,  40 ilmek düz örgü ( yeleğin arkası için) örün, 10 ilmek yelekte koltuk kesimi için eksiltin ve 16 sıra düz örgü , 4 sıra haroşa örgüyle düğme deliği yaka başlangıcına gelin. böylece yakadan başlamalı yelek modeli yapmış olduk.

şimdi sıra geldi yeleğimizi beden kısmına doğru örmeye : yine 4 haroşa, 16 düz örgü ve eksiltiğimiz 10 ilmeği yeniden şişe atarak düz örgü örmeye devam edin. 40 ilmek düz örgü, kapattığını 10 ilmeği şişe atarak düz örgü örün, 16 düz örgü ve 4 haroşa örgü ile bebeğinize örmek istediğiniz yelek boyutu kadar ördükten sonra  yeleğin etek uçlarının son 7 sırasını haroşa ters örgü örüp düğme diktikten sonra yakadan başlamalı dikişsiz bebek yeleği tarifi örneğim tamamdır..umarım anlatabilmişimdir. kolay gelsin..


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar