Reklam :

Tığla Yeni Doğan Bebek Yeleği Anlatımlı

Yayın Tarihi:1 Ekim 2011
Pin It

 

yeni doğan kız bebeğine tığla yelek örmek istiyen anneler için seçtim bu  tığ işi yelek modelini. herkes kolayca yapabilsin diye. Umarım anlatırken zorlanmam ve sizlerde yapılışını anlarsınız. Yoksa bebek örgüleri veya bebek yelekleri böyle 1 ilmek şuradan alıcan, 1 haroşa örücek gibi cümlelerle tam olarak anlatılmıyor. yelek örerken (konumuz yelek olduğu için ) veya örgü örerken uygulanacak teknikler var. işte bu tekniklerin bazılarını anlatmak zor oluyor.  Bir de herkesin örgüyü anlatma şekli farklı oluyor. Fakat ben sizler için en uygun basit  bir şekilde anlatmaya çalışacağım. sizler için seçtiğim tığla örülen yelek modeli 0-2 aylık kız bebekleri için. Bebek yeleği için farklı renklerdeki yünlerden yapabilirsiniz. tek parça halinde tığla yakadan başlamalı dikişsiz örülen bir yelek modeli bu. Yani önü ve arkası tığla döne döne bir örülüyor. Unutmadan kullanılacak tığın kalınlığıyla ipin kalınlığı birbirine yakın olması gerekiyor. Zira çok kalın bir iple ve numarası küçük ince olan bir tığla yelek örerseniz zincir sayısı farklı olabilir. Bunu sizler göz kararı ayarlayacaksınız..

tığ işi kız bebek yeleği

tığla yeni doğan kız bebek yeleği anlatımlı

 

 

tığ işi bebek yeleği

tığla yeni doğan kız bebek yeleği anlatımlı

 

 

yakadan başlamalı tığ işi bebek yeleği yapılışı, tarifi: tığla ortalama olarak uzunca 70 zincir çekerek başlayın yeleği örmeye

1. sıra başlangıç sırası : sonra bu 70 zincirin delik kısımlarını tek tek tığla dolgu yapıp doldurun.

2. sırada yine aynı işlemi uygulayın. fakat arada bir örülmüş dolguları atlayarak aralarda dolgu yapılmış dolgu uçlarına batarak iki dolgu yapın. Ortalama 10 dolgu daha fazla olsun. Böylece yeleğimizin yakası genişleyecek. ( 70 ten 80 ne çıktı dolgu sayımız)

3. sıra yine aynı işlem aynı sıra içinde tekrarlayın (80 den 90 olsun)

4. sırayı örmeye geldik. burada yapacağımız işlem ördüğümüz 90 dolgulu yeleğimizi elimizle öne doğru yuvarlatalım ( beyaz okul yakası gibi katlayalım ) ve 90 dolgunun ( koltuk altı kesme işlemi yapacağız)  yuvarlattıktan sonra sağ dan 15 soldan 15 dolgu yapmadan yeleğimizi koltuk altından birleştirerek tığla örmeye devam edicez  60 dolgumuz kaldı.. fakat burada bir tığ işi örgü tekniği yapacağız yani yeleğimizin roba kısmından aşağısını genişleteceğiz. Bunun içinde yelek koltuk kesiminden itibaren 2 dolgu yapıp 2 zincir çekip 2 dolgu yapıp 2 zincir çekip trabzan boşluklarını takip ederek arkalı ve önlü olarak yeleğin bu sarasını bu şekilde bitirin.

5. sıra : şimdi 2 dolgu yapılan yerleri atlayıp örmeden çekilen 2 zincir boşluklarının içini 2 dolgu 2 zincir2 dolgu 2 zincir şeklinde bu sırayı takip edin.

daha sonraki sıralarda aynı şekilde örülecek… tığ işi yelek örneğinin etek kısmına geldiğinizde zincir, boşluk ve dolgu olan yerleri dolgu ile doldurun. yalnızca her her dolgu bitiminde ipi tığa üç kere dolayıp çıkarmak yerine tek kez dolayıp tek seferde çıkarın. resimde gördüğünüz gibi kıvrımlı ucu olacak. kolay gelsin. aslıında yapımı çok kolay ama dediğim gibi anlatmakla olmuyor.

en sonunda yeleğin düğme deliği kısımlarına ve kol kısımlarına tığla sık tığ yaparak düzeltin ve üç adet düğme dikin.

 

 


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar