Reklam :

Tığ İşi Çiçekli Bebek Yeleği Yapılışı

Yayın Tarihi:4 Ocak 2012
Pin It

 

Ben tığ işinden bebeklere yapılan bu yeleği çok beğendim ve dayanamadım sizlerle paylaşmak istedim. kız bebeğine robası tığ işi küçük çiçek motiflerinden yapılan çiçekli bebek yeleği modelinin yapılışını yapmak isteyenler için resimli olarak anlatımı buldum. Zira tığ işi şişle örülen örgü modellerine oranla anlatımı biraz daha zor olduğu için anlatmak için kelime bulmak daha zor. fakat kısaca yapılışını paylaşmam gerekirse

 

tığ işi çiçekli bebek yeleği yapılışı

tığ işi çiçekli bebek yeleği yapılışı

ben olsaydım ilk önce 5 yapraklı çiçek motiflerini tığla teker teker önce yapardım. daha sonra kız bebeğine öreceğiniz yelek modeli için uzun bir zincir çekip üçlü veya ikili trabzan dolgusu ile dolgu yapın. ikinci sırada zincir boşluklarının olduğu yerde dolguların içine batarak zincir boşluğu yapın. her sırayı tığla gelip giderken yeleğin omuz kısmının genişlemesi için dolgu ve zincir sayıları uygun aralıklarla çoğaltılır. istediğiniz ölçüde yaptığınız tığ işi yelek modelinin çiçeklerini motif birleştirme yöntemiyle tek tek birleştirin. çiçek motifleri birleştirdikten sonra iki sıra kadar üçlü trabzanla dolgu yapın.

tığ işi bebek yeleği yapılışı

ve yelek kol kesimi yapmak için her iki koldan yelek kol boşluğu bırakın. ister önden isterseniz kol kesiminin yapıldığı bir noktadan ip bağlayarak üçlü trabzan dolgusu ile dönerek her sırada dolgu sayısını biraz daha artırarak ikinci çiçek motiflerinin yapılışına gelin. çiçek motiflerinide yelek modeline yerleştirdikten sonra yine aynı şekilde dolgu sayılarını her sırada çoğaltarak yeleği genişletin.

çiçekli bebek yeleği yapılışı

en son çiçek motifli bebek yeleğinin etek ve kol kenarına küçük bir tığ işi oya yapalım ve yelek düğme yerine tığ ile diklemesine dolgu yapın ve yaka kısmından bağlamalı bir yelek örneği olduğu için uzun bir zincir çekip zincir boşluklarından geçirelim.


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar