Reklam :

Tığ İşi Bebek Yeleği Anlatımlı

Yayın Tarihi:9 Aralık 2011
Pin It

 

tığla kolay bebek yeleği nasıl örülür diyenler için bu tığ işi şık bebek yeleği tarifini anlatımlı bir şekilde naçizane yorumumla paylaşmak istiyorum.

tığla örülen bebek yeleği anlatımlı

 

tığ işi bebek yeleği yapımı: tığla örülmüş bu bebek yeleği kız ve erkek bebek yelek modeli olarak örmek mümkün. açık lila rengi akrilik bebek yünü kullanılmış. 3-6 aylık bebekler için yelek modeli. tek parça dikişsiz bebek yeleği modelinde örülmemiş üç yelek parçası halinde örülmüş. Fakat tek parça yelek halindede örmek mümkün.

açıklamalı olarak anlatımına gelirsem : ben bu tığla örülen bebek yeleği modelini resimden nasıl yapılmış öyle bakarak çıkararak anlatmaya çalışacağım. üç yelek parçası şeklinde örmeye başlayalım.

tığ işi yelek örneğinin sağ parçasıyla örmeye başlayalım.

yaklaşık olarak tığla 40 zincir çekin. bu 40 zincirin boşluklarına 30 unu dolgu yaparak örme başlayın ve bu şekilde devam ederek arkalı önlü bir şekilde yeleği koltuk kesimine kadar tığla örün. ( tabi bebeğinizin beden büyüklüğü ve küçüklüğüne göre bu dolgu ve zincir sayılarını çoğaltıp eksiltmeniz mümkün)

lila rengi tığ işi bebek yeleğinin koltuk kesimi için 2 yada 3 dolgu sayısı kadar eksiltin yani o üç dolguyu örmeden 27 dolgu sayısı kalacak kadar dolgu yapın ve yelek yakasını v şeklinde yapmak için sıra dönüşünde 2 yada 3 dolgu örmeden devam edin. yakşalık 6 sıra kadar  örün. he v yaka kesimini oluşturmak için 1 yada 2 dolgu örmeden devam edin. ve yeleğin omuzunda sağ yelek parçasını ucunda dikiş payı bıracak şekilde ip bırakarak bitirin.

Tığla yapılan bebek yeleğinin sol parçası içinde aynı işlemi uygulayın

Yelek arkasını örmek için tığla ortalama 70-75 kadar zincir çekerek bu zincir boşluklarına 60-65 kadar dolgu yapın. bu dolguları gidişli dönüşlü olarak tığ işi yelekte koltuk kesiminin olduğu yere kadar örün. sağ ve sol kol kesiminde 2-3 dolgu ( toplam 4-6) örmeden dümdüz bir şekilde bebek yeleğinin boyun kısmına kadar örün.  sonra işter tığla sık iğne yaparak yeleği tersten birleştirin ya da iğne iplikle dikin. tığ işi kolay bebek yeleğinin yapılışı bitti.

şimdi sıra geldi yeleğimizi şekillendirmeye lila rengi bebek yeleğinin kol, bel, düğme deliği kısımlarına ister tığla sık iğne yapın, isterseniz yine iğne iplikle küçük bir oya modeli yapabilirsiniz. ve 4 adet lila rengi düğme dikip dolguların arasından düğmeleri geçirerek sevimli bebeklerinize giydirin. umarım anlatabilmişimdir yeni yeni tığ işi öğrenenler için aslında kolay bir yelek yapımı ama daha öncedende vurguladığım üzere böyle anlatmakla olmuyor.  kolay gelsin.

 


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar