Reklam :

Saç Örgülü Boyunluk Atkı Modeli Yapılışı

Yayın Tarihi:19 Ocak 2012
Pin It

 

7 tane saç örgü örneği ile örülmüş gri boyunluk atkı modelini istediğiniz uzunlukta ve istediğiniz saç örgü sayısı kadar büyüterek örmek mümkün. kimi insanlar boyunlarına taktıkları atkı, fular ve boyunluk modellerini bir aksesuar olarak taşırlar, bu şekilde düşünenler için daha uzun örüp boyunda istediğiniz kadar dolayarak salaş dökümlü bir şekilde takabilirsiniz. kimileride benim gibi havayı cakayı bırakıp soğuk havalarda üşümemek için boyunu ve ağzı sımsıcak tutacak, hiçbir yerden rüzgar girmeyecek şekilde sıkı ve dar boyunluk atkı modelleri takarlar.. Hatta bazen geniş bir şekilde boyunluk ve atkı modeli örer başıma bir eşarp gibi takarak değişik şekillerde çok işlevli olarak kullanırım.. hazır havalar soğumuşken zaman ne zamanı arkadaşlar, hastalanmama zamanı diyerek erkek ve bayan için farklı renkli yünlerden örülebilecek gri yünden şişle yapımı kolay ve basit olan saç örgü örneğinden boyunluk ve atkı modelinin yapılışını paylaştım..

saç örgülü boyunluk nasıl örülür..

saç örgülü boyunluk atkı modeli yapılışı

saç örgülü boyunluk atkı modeli yapılışı

 

saç örgülü boyunluk

saç örgülü boyunluk atkı modeli yapılışı :  5 veya 6 numaralı şişle 100 ilmek atarak başlayın. ilmek sıralaması hangi örgülerle yapılır daha açıklamalı olarak sırasıyla anlatmam gerekirse şöyle (100 ilmek üzerinden )

başlangıç için : 2 ilmek düz örgü, 2 ilmek haroşa örgü, sonraki 8 ilmek saç örgü yapacağımız ilmekler ve ilk 4 ilmeği bir başka şişe geçirin, diğer 4 ilmeğide sağ elinideki şişe geçirin ve diğer şişteki 4 ilmeği sol şişe çaprazlama şekilde geçirdikten sonra sağ şişteki 4 ilmeği sol şiş alıp  çapraz olan 8 ilmeği düz örgü örün, yine 2 ilmek haroşa , 2 düz örgü, 2 ilmek haroşa örneği ve yine çaprazlama saç örgülü modeli bu şekilde şişle sıra sonuna kadar gelin. ve bu şekilde örerken 7 adet saç örgü yapın..

sonra şişle arka sıradaki ilmekleri örmek için bütün ilmeklerin hepsi haroşa ters örgü örün. çapraz örülen ilmekleride.

şişte 3. sırayı örmeye geçtiğinizde diğer ilmekler öndeki gibi aynı şekilde, çapraz ilmekler çaprazlama yapılmadan aynı şekilde örülecek.. saç örgülü boyunluk modelindeki saç örgülerin uzunluğunu kaç sıra isterseniz o uzunlukta örün.

diyelimki 4 cm saç örgü ördünüz ve şimdi tekrar ikinci saç örgülü modeli yapacağız. en başta yaptığımız 8 ilmek üzerinden çaprazlama ilmek işlemini burada uygulayıp, genişlik 25 cm, uzunluk 20 cm olacak şekilde gri örgü boyunluk örneğini örün ve tüm ilmekleri sıra sonunda kapatın. ve dikin. tabiki saç örgülü örgü modelleri esneme yaparak genişleme payına sahiptir. ördükten boyunluk atkı modelini elinizle esnettiğiniz zaman uzunluk ve en çapları iki katına çıkacaktır.. kolay gelsin..

 


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar