Reklam :

Örgüde Düğme Deliği Nasıl Açılır Anlatımlı

Yayın Tarihi:11 Kasım 2011
Pin It

 

bebek ve çocuk örgülerinde veya her çeşit örgü modelinde örneğin düğmeli yakalı bir kazak örerken, yelek, hırka, ceket örerken düğme ilik yeri yeri veya düğme deliği yeri nasıl açılır sorusunun cevabını kısaca anlatımlı bir şekilde paylaşmak isterim.

örgüde düğme ilik yeri düğme iliği açarken hırka, yelek, kazak ve ceket için dikilecek düğmenin büyüklüğü önemli oldu için düğme büyüklüğü ve genişliğinde ilik açmak gerekir. aksi halde düğme ilik yerinden içeri girmez veya çok bol olduğu için düğme yerinden çıkar.

düğme iliği açma : örneğin bebek yeleğinin düğme delik yeri için 6 sıra haroşa örgü örüyoruz.  düğmemizin boyutunu hesaplayarak ilik açılır. tabi kullanılan şişin büyüklüğüde ilik açmada önemlidir. kalın şişle daha büyük delik açılır numarası küçük olan şişle ilmek sayıları aynı olsa bile düğme deliği küçük olur. fakat bebek örgülerinde çok büyük düğme kullanılmadığı için düğme ilik yeri fazla geniş olmaz.

şimdi 6 ilmek üzerinden anlatalım ilk 2 ilmeği haroşa örün ve 3 ilmeği örmeden birden eksiltin ve 1 ilmek haroşa örün ve örgüye devam edin.

örgünün tersinden düğme deliği açma yerine geldiğinizde 1 haroşa örgü ve 3 adet eksiltilen ilmeği şişe tekrar atın ve 2 haroşa örgü örün. ön yüzüne döndüğünüzde hepsini birden haroşa örgü örerek örgüye devam edin ve uygun ilmek sırasında istediğiniz kadar delik açın.

dikey düğme deliği nasıl açılır : örneğin şişimizde 10 ilmek var ilk 5 ilmeği örün ve sonraki 5 ilmeği örmeden şişte bekletin. ve 5 ilmek üzerinden istenilen düğme ilik uzunluğunda örün (3-4 sıra kadar ya da düğme büyüklüğü kadar).

sonra karşıki şişte örmeden bekleitien 5 ilmeğin başına aynı renkte yün bağlayarak aynı şekilde örelim ve en sonunda tek yünle 10 ilmeği birleştirerek örgüye devam edin. kolay gelsin.

 


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar