Reklam :

Marifetli İple Bebek Hırkası Yapımı

Yayın Tarihi:23 Ekim 2011
Pin It

 

pembe tonlarının hakim olduğu değişik renk ve desenlerde marifetli iple tek pirinç örgü tekniği ve düz örgü modeliyle şişle takma kol kesimi ve yakalı hırka modelinde kız bebeği için hırka örneği.. marifetli yün modelleri ile bebek ve çocuklarınız renk ve desen seçenekleriyle hırka, kazak, süveter , yelek gibi örgüler yapmanız mümkün.. farklı renkteki yünleri kullanarak örgüde desen yapmak aslında zordur. ama şu akıllı ipte denilen marifetli yünlerle artık hiç zorlanmadan renk renk desen desen örgü örmek mümkün.  benim gibi yünde canlı renkleri ve marifetli ipten örgü örmeyi sevenler için bu güzel marifetli yün bebek hırkası örneğinin yapılışını sizlerle paylaşmak istedim

marifetli iple bebek hırkası yapımı

marifetli iple bebek hırkası yapımı

 

marifetli iple örülen bebek hırkası yapımı :  3 veya 4 numaralı şiş kullanabilirsiniz. ne kadar çok kalın şiş numarası kullanırsanız hırka örgünüz o kadar çok gevşek ve bol olur. tabi kullanılan yününde şiş numarasına uygun olması gerekiyor.  bu marfietli yün hırka örneğini örmek için 3 numaralı şiş yeterli olacaktır. ilmek sayısını hırka üzerinden çıkardığım sayıyla anlatmak istiyorum. sizler bebek ve çocuklarınız beden ölçülerine göre daha az veya daha çok ilmek atarak rahatlıkla örebilirsiniz.

hadi hırka örmeye başlayalım.

şişle 34 ilmek atın ( hırkanın sağ ön bedenini öreceğiz)

- tek pirinç örgü tekniğiyle 3 sıra örün ( hırka beli için )

- sonra 34 ilmekle düz örgü örmeye başlayın ve ilk dört ilmeği pirinç örgüsü yapın. ( düğme delik yeri veya düğme dikilecek yer için, tabi düğme deliğini sağ mı, sol mu tarafta bırakacağınız sizin tercihiniz ) böyle şişteki ilk 4 ilmek tek pirinç örgüsü 30 ilmek düz örgü şeklinde örerek kol kesimine kadar gelin ve hırka kol kesimi için 4 ilmek sol taraftan eksilterek hırkanın omuz kısmına doğru düz örgü ile örmeye devam edin. 26 ilmeğimiz kaldı. hırkamız yakalı bir hırka modeli olduğu için pirinç örgüsü modelinin bittiği yerden ( düğme deliği yeri) itibaren her bir sırada sağ taraftan 1 ilmek eksilterek hırka yakasını oval kesimli yapın. ve şişte yaklaşık 20 ilmek kalana kadar eksiltin. ve 20 ilmeği kapatın.

daha sonra marifetli ip ile örülen bebek hırkası modelinin sol hırka bedeninide aynı şekilde yapın. yalnızca bu sefer sağ taraftan kol kesimi ve sol taraftan yaka kesimi ilmek eksilmesi yapılacak.

 

marifetli iple bebek hırkası yapımı

sonra 68 veya 70 ilmek sayısıyla hırka örneğinin arka bedenini örmeye başlayın . yüne 3 sıra pirinç örgü örneği, ve kol kesimine kadar düz örgü kol kesiminde ilmek kapamak için sağ ve sol taraftan toplam 8 ilmek kapayın. ve hırkanın arka yakasına doğru düz örgü ile örün. ve 60 ilmeği kapatın.

sonra hırka dikmek için üç parçalı hırka örneğini tersten çevirerek düzgün bir biçimde dikin.

el örgüsü hırka modelimiz takma kollu bir hırka örneği olduğu için reglan kollu hırkalara oranla yapımı daha kolaydır.

reglan kol kesimi hırka kol yapımı için 30 ilmekle başlamak yeterli  ( bebeğinizin bilek çevresi kalınlığı önemlidir) yine 3 sıra pirinç örgü modeli örerek düz örgüye geçin ve şişteki her iki ilmek kenarından ve ortadan belirli ilmek sayıları arasından fazladan 4 ilmek çıkartarak bir kaç sıra örün. 34 ilmekle birkaç sıra örün ve takma kol kesimini  40 ilmek yapana kadar çoğaltın ve ilmekleri hırka boyuyla kol boyu yaklaşık aynı olduğunda kapayın.  diğer takma kol kesimi içinde aynı örgü tekniğini uygulayarak örülen hırkanın kollarını tersten dikip yine kolları düz tutup hırkanın içinden dikin.

en sonunda yakalı hırka yapımı için ister misinalı şişle isterseniz iki şişle tam yaka kesiminin bittiği yerden diğer yaka kesiminde kadar eşit ilmek çıkartarak yaka genişliğini ne kadar uzunlukta istediğiniz bağlı olarak örün ve ilmekleri kapatın. şişle bebek hırkası yapımı bu kadar.

 

 düğme deliği nasıl açılır diye sorarsanız en kolay 2 yolunu açıklayım. bu örnek için söylüyorum . 4 ilmek pirinç örgü olan ortadaki 2 ilmeği kapatarak örmeye devam edip, dönüşte bu iki ilmeği tekrardan şişe ilmek alarak yapabilirsiniz. diğeri ise 4 ilmek ortasında şişe iplik dolayarak örmeye devam edin, dönüştede bu doladığınız ipliği şişle örmeden boş bırakarak yapılır.

uzun bir şekilde anlatım ama sizlere fikir vermesi adına en kolay karşılıklı konuşur gibi anlatım biçimini seçtim. umarım beğenirsiniz. kolay gelsin.

 


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar