Reklam :

Lila Rengi Tığ İşi Bebek Şapkası Yapımı

Yayın Tarihi:30 Eylül 2011
Pin It

lila rengi son zamanların en popüler renklerinden bir tanesi. bu tığla örülen kız bebek şapkası örneğide tığ işi bebek şapkaları içinde yapılışı en kolay şapka modellerinden bir tanesi. kenarında dikiş şeritleri olan lila rengi bir saten kurdele ile süslenmiş. Şimdi gelin sizlerle kız bebeği için tığla şapka örmek istiyorum fakat şapka nasıl örülür bilmiyorum diyen anneler ve sevdiklerine şapka bere örmek isteyen tığ işini yeni yeni öğrenen elişi tutkunları için açıklamalı bir şekilde tarifini vererek anlatmak istiyorum. Tabi istediğiniz renkli yün seçenekleriyle bu şapkayı kolayca örebilirsiniz.

lila rengi tığ işi bebek şapkası yapımı

 

kız bebeği için lila rengi tığ işi şapka nasıl örülür, yapımı : İlk hareketimiz tığla 10 zincir çekerek şapka yapımına başlayalım. 1.zincirin ucuna batarak yuvarlak halka yapalım ve bu halkanın içini yaklaşık tığdaki ipliği 3 kere alarak 10 dolgu ile dolduralım.

ikinci haretetimiz: tığla 2 kere zincir çekip trabzan, yine 2 kere zincir çekip 1 trabzan böyle 14 trabzan boşluğumuz olacak şekilde trabzan yaparak karşıki tığla örülmüş lila rengi yün trabzan başlangıcına batırarak

üçüncü hareketimiz. 3 zincir çekin trabzan boşluklarını 1 kenarlarına 2 dolgu yapın ve 2 zincir çekerek karşıki trabzan boşluğuna atlayın yine kenarlara 2 trabazan boşluklarına 1 dolgu yaparak bu sırayı takip edin.

dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci ve sekinzinci ( kurdele geçirilmiş trabzan boşluğu sırası )sıramız tığla aynı şekilde örülecek.

dokuzuncu sıra : tığla sık dolgu yani sık iğnede denilen tığ işi hareketiniz yapacaksınız. Açıklaması : tığla trabzan ve dolgu yaparken tığa üç kere ip doluyorduk ve üç kez çıkarıyorduk ya  işte sık dolgu ile 1 kere dolayıp bir seferde çıkarıcaz.

10. sıra bebek şapkasının yapılışının son sırası: sok dolgu yani sık iğne yapılan yerlerdeki iplik boşluklarının ilk başlangıç kısmından itibaren yine tığa 3 kere ip dolayıp 3 boşluğa teker teker batarak 3 kere dolgu yapın. Yalnızca 4. boşluğa geçmeden 3 . dolgudaki ipi tek seferde çıkarın. Böylece tığ işi şapka modelinin kenarlarını yapmış olacaksınız. Lila rengi yünden tığla örülen tığ işi bebek şapkamızın yapılışı bitti. Şimdi kurdele geçirerek süsleyin veya yine lila rengi yüne uygun bir renkli yünden kombine edebileceğiniz çiçek motifi veya gül motifi ile şapka süslemesi yapabilirsiniz.

 


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar