Reklam :

Köpekli Bebek Şapkası

Yayın Tarihi:14 Ekim 2011
Pin It

 

sizleri bilmem ama ben hayvan figürlü bebek örgüleri veya her çeşit hayvan deseni figürü ile örülen örgü modellerine bayırılım. bugün sizler için köpek şeklinde tasarlanmış beyaz bebek şapkası veya bere örneğini paylaşmak istedim. yapımı çok zor gibi görünsede aslında çok kolay bir bere modelidir. ben bu uzun kulakları olan köpek şeklindeki örgü şapka modelinide, şapkayı başına takanıda yerim…2012 yılı bebek şapka modellerine damga vuracak kadar ne sevimli bir şapka modeli değil mi? örmek isteyenler için kısaca nasıl yapıldığını veya nasıl yapacağınızı naçizane yorumumla anlatmak istiyorum..

köpekli bebek şapkası

 

köpekli bebek şapkası yapılışı, nasıl örülür : bebek şapka örneğimizde ana renk beyaz yünle örüldüğü için beyaz iple şişe 80 ilmek atarak tek lastik örgüsü örmeyle başlayın.

not : bebek için örülecek köpek figürlü şapka veya bere modelinin atılan  ilmek sayısı kullanacağınız yünün ve şişin kalınlığı önemli olduğu kadar bebeğinizin baş çevreside önemlidir. bunu sadece not düşmek istedim.

tek lastik örneği yapımı : 1 düz, 1 ters, 1 düz , 1 ters ( haroşa)  örgü şeklinde, arka sırayı dönünce düz örgüler, ters, tersler düz örgü tekniğinde örülür.

yaklaşık 20 sıra lastik örgüsü örün ve düz örgü örneğine geçin. ve ilk düz örgü modeli örerken iki yandan bir ilmek ve ortadaki ilmeklerin aralarından 8 ilmek çıkararak şapka örneğimizin baş çevresini genişleteceksiniz.  yaklaşık olarak bebeğinizin baş çevresini düz örgü örneğini ördükçe başında ölçerek anlayabilirsiniz ve kulaklarından biraz daha yukarı noktada beyaz şapka örgüsünün yavaş yavaş önce iki sırada bir kenarlardan ilmek keserek ( yani ilmek kapatarak veya eksilterek ) 90 ilmek sayısını 80 düşürün , sonra her sırada bir orta ilmek ve kenar ilmeklerden eksilterek 60 ilmeğe kadar getirin ve daha sonra tün ilmekleri kapatıp tersten dikin.

Not : şapkamız alın kısmından dışarıya doğru kıvırmalı bir şapka modeli olduğu için oradaki tek lastik örgüsü ile yapılan örgü modelinin bir kısmını tersten, bir kısmını şapkanın yüzünden dikeceksiniz. eğer dikişi yanlış yaparsanız dışa kıvırdığınız yerde dikiş payı için bırakmış olduğunuz dikilmiş ilmekler görülür.

daha sonra örgü köpek şapkamızın kulaklarını yapmaya geçelim. siyah ve beyaz yün ile iki renkli köpek kulağı yapmak gerekiyor. şişe beyaz yünle 10 ilmek atın ve düz örgü ile örmeye başlayın bir kaç sırada bir kenarlardan ilmek arttırarak 30 ilmek olduğunda ilmekleri kenarlardan eksiltmeye geçelim. siyah yün ilede aynı ilmek sayısıyla kulak örelim. ve her iki kulağı yapabilmek için tersten bir tarafı açık kalacak şekilde dikelim ve düz çevirelim o açık olan ucuda dikelim. diğer köpek kulak modelini aynı şekilde örelim ve beyaz bebek şapka modelinin iki ucuna kulakları dikelim.

sonra köpek gözünü yapmak için iki adet siyah düğme dikin ve elde yine şişle siyah yünle düz örgü ile küçük bir örgüden sonra köpekli şapkamızın burun kısmını yaptıktan sonra şapkaya dikerek iğne iplikle siyah bıyıklarını şapka üzerine işleme yapalım. köpekli şapka veya bere örgüsünün anlatımı bu kadar . inşallah kolay ve anlaşılır olmuştur. yapmak isteyenlere kolay gelsin…

 


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar