Reklam :

Kolay Bebek Yeleği Anlatımlı

Yayın Tarihi:27 Eylül 2011
Pin It

resimde görülen el örgüsü örme bebek yelekleri modellerinden ebruli ipten şişle üç parça halinde örülen düğmeli bebek yeleği 3 aylık erkek bebekler için. farklı renkli yünlerle kız bebekleri içinde örebilirsiniz. şimdi sizlerle yapılışı çok kolay bir bebek yeleği nasıl örülür sorusuyla açıklamalı bir şekilde anlatarak örgü bebek yeleği tarifi ile başlamak istiyorum. Unutmadan bebekler için yelek, kazak, hırka veya ceket örerken ön kısımlar her zaman ilmek sayısı fazla olur. Çünkü yelek veya hırka giyildiğinde arkaya doğru esneme yapacağından dolayı geniş örülür. yeleğimiz düz örgü örneğinden, kol ve düğme deliği yerleri haroşa örgü tekniği ile örülmüştür.

 

Bebek yeleğinin önce sol kısmınla örmeye şişe 22 ilmek atarak düz örgü örerek başlayın.  şişteki son 4 ilmeği haroşa örgü örün. terse döndüğünüzde hepsini haroşa örün. 3 sıra dönüşünde yine düzler düz örgü, haroşalar haroşa örgü örülecek. ( 4 ilmek haroşa örgü düğme deliği açmak için yerler)

bebeğinizin beden kısmını hesap ettikten sonra koltuk altında 4 ilmek eksilterek kapayın. Geriye 18 ilmek kalacak. 4 ilmek yine haroşa örün ( kol kısmını için ) ( düğme deliği 4 ilmek, kol kısmı 4 ilmek haroşa olacak ,10 ilmek düz örgü olacak) yine düz örgüler düz, haroşaları haroşa örneği ile örün. v yakalı yelek yapacağınız için birkaç sıra ördükten ve  bebeğinizin göğüs çevresini hesapladıktan sonra düğme deliği yerlerinden yani 4 haroşa örgü olan yerleri haroşa örgü ördükten sonra düz örgüye geçmeden 2 ilmek şişe alın ve bir ilmek eksilterek yeleğin v yakasını yapacacaksınız. bu işlemi 2 sırada bir veya bir sıra dönüşünde tekrarlayarak yapın. şişte sağlı ve sollu 8 haroşa, ortada 2 ilmek düz örgü kalınca 6 ilmeği kapatın ve sol taraftan 4 ilmek birkaç sıra yeleğin arka yaka kısmını yapmak için örün ve ilmekleri kapatarak sonradan yelek dikimi yapmak için uzunca bir iplik bırakın. ( Sağ tarafı içinde aynı işlemi yani yelekte yaka kesimi yapacaksınız )

el örgüsü bebek yeleğinin sağ tarafını örme geçin. yine aynı 22 ilmek sayısıyla başlayın. Yalnız bu sefer düz örgü ile değil düğme deliği bu tarafta olduğu için 4 sıra haroşa örgü örerek başlayın ve düz örgü ile devam edin. yukarıdaki aynı işlemi tarif edin.

bebek yeeleğinin arkasını örmek için şişe 40 ilmek atın. ve düz örgü koltuk altına kadar örün. her iki tarftanda koltuk altı yelekte kol kesimi bırakmak için 4 er ilmek eksiltin. örmeye devam edin. 4 ilmek sağ, 4 ilmek sol taraftan olmak üzere haroşa örgü ile başlayarak düm düz örün. örme yeleğin yaka kısmınıda ön yelek parçalarıyla eşit boyutta olduğundan emin olduktan sonra şişte kalan 32 ilmeği kapatın. ve yeleği tersten dikin.  yeleğin sağ tarafına düğmeleri dikin. bebek yeleğinin yapılışı bu kadardır. uzun oldu ama hesap ederek anlatmak istedim.

 bu arada yelekte düğme deliği açmadık. istenilen boyuttan düğme iliği açmak için bu işlem yapılır.

yelekte düğme deliği iliği açma nasıl açılır: 4 haroşa örgünün 3 ünü örerken eksiltip şişte 2 ilmek haroşa örgü kalacak dönüşte o eksiltiğimiz 3 ilmeği şişe ilmek atarak tekrar başlayın.

kolay bebek yeleği anlatımlı

 

kolay bebek yeleği anlatımlı


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar