Reklam :

Kırkyama Yatak Örtüsü Modelleri

Yayın Tarihi:11 Kasım 2011
Pin It

 

kırkyama sanatı yabancı adıylada patchwork eski, kalan ve artan kumaşları değerlendirerek kumaş parçalarının çeşitli şekillerde kesilip dikilmesiyle yapılan yamalı yatak örtüsü, battaniye, yorgan, yastık, masa örtüsü gibi yamalı kumaş örtülerin el yapımıyla hazırlandığı dünden bugüne gelen yaşayan kültürlerimizden el sanatı tekniğidir.  eskiden yaşam şartlarından dolayı her şey yamalanarak giyilip ve kullanılırmış, oysaki şimdi ilerleyen teknolojiyle birlikte kırkyama sanatı kırkpare de denilen kumaş değerlendirme ve yama yapma şimdi hem patchwork adını aldığı gibi, el işleri ile uğraşan hanımlar arasında bir hobi olarak yerini alıyor. ve patchwork tarzı hem hazır,  hem de el yapımı örtüler evlerimizi süslemekte. ben de sizlere kırkyamadan bebek, çocuk ve ebeveyn yatakları için birkaç el yapımı kırkyama çalışması pike ve yatak örtüleri görsellerini paylaşıyorum.

 

kırkyama yatak örtüsü modelleri

kırkyama yatak örtüsü modelleri

evimizde eski kalan kumaşları ve bezleri değerlendirerek böyle kare kesilmiş kumaş parçalarından kırkyama yatak örtüsü ve yastık takımı modeli yapmak mümkün.

kırkyama yatak örtüleri

 batik yapılmış kumaş tarzını anımsatan kumaş parçalarının dikdörtgen kalıplar halinde kesilip kare şekille birleştirilmesiyle yapılmış kırkyama patchwork pike modeli

kırkyama yatak örtüsü

bebek yatakları için pike tarzında yatak örtüsü modeli

 

kırkyama yatak örtüsü modelleri

bebekler için yel değirmeni modelinde kırkyama tekniğiyle hazırlanmış bebek yatak örtüsü ve pike tasarım çalışması

 

kırkyama yatak örtüsü modelleri

 

kırkyama yatak örtüleri

kare bloklama halinde kesilen kumaş parçalarının dikilmesiyle yapılmış bebek yatak örtüsü kırkyama modeli

 

 

 


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar