Reklam :

Fiyonklu Lila Rengi Tığ İşi Kız Bebek Şapkası

Yayın Tarihi:22 Ekim 2011
Pin It

 

bebek veya çocuk örgü modellerinden lila rengi yünü sevenler için tığla örülen yapımı çok kolay şirin mi şirin kız bebeği için şapka modeli hem de fiyonklu şapka süslemesi var. ben lila rengi bu şapka modelini çok beğendim, belki kullanılan yünün renginden, belki de fiyonklu olmasından dolayı. yazlık askılı kumaş bir bebek jilesi üstünde güzel duracağına eminin..

fiyonklu lila rengi tığ işi kız bebek şapkası

fiyonklu lila rengi tığ işi kız bebek şapkası

 

fiyonklu lila rengi tığ işi kız bebek şapkası yapılışı: açık lila rengi yün ile tığla 8 veya 10 adet zincir çekerek  zincirin diğer ucunun karşılıklı olarak yuvarlatılıp halka şeklinde yapımı ile örülmeye başlanır. ve bu halkanın içi sık iğne ile doldurulur. sonra 10 adet üçlü veya ikili trabzan boşluğu 2 zincir çekilerek yapılır.üçüncü sırayı yaparken bu 10 adet trabzan boşluğunun içi 2 tane trabzanla dolgu yapılarak çoğaltılır. böyle döne döne şapka tepesi bebeğinizin kulağının biraz üstüne gelinceye kadar örülür.  kulak üstünden itibaren trabzan sayısı çoğaltılmaz ve aynı trabzan sayısıyla koyu lila rengi yünden dahil kulak altına gelinceye yani alın üstüne kadar örülmeye devam edilir.sonra lila rengi yünle ilk sıra hiç çoğaltmadan sık iğne yapılır. ikinci sık iğne yapacağınız sırada tığla sık iğne yerlerine iki kere batarak şapkanın dışa doğru kıvrımlı olması sağlanır. bir sıra daha sık iğne yapılar ve şapkanın örmesi tamamlanır.

bebek şapkası süslemesi için tığ işi fiyonk yapılmış ve fiyonk yapılışıda bu şapka örneği için 20 adet zincir çekip 18 adet üçlü veya ikili trabzanla 3 – 4 sıra dolgu yapılır. fiyonk şeklini vermek için ise yine fiyonku sarıcak tranbzan dolgusu yapılarak fiyonk şapkaya dikilir..

bu tığ işi lila rengi yün şapka örneğinden 10 trabzan boşluğundan itibaren koyu lila rengi yüne gelene kadar 6 kere örülmüş. ( tabi sizler bebeğinizin veya çocuğunuzun baş çevresini bu şapaka modelini ördükçe ölçerek anlayabilirsiniz)

 


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar