Bebeklere V Yaka Süveter Yapımı Anlatımlı

Yayın Tarihi: 03 Ekim 2011 Pazartesi Saat: 9:20
Pin It

V yaka kesimi olan süveterlere bayılırım. Kışın giydiğim şık bir gömleğin üstüne giymekten zevk duyarım.  V yaka kesimi nasıl yapılır ve v yakalı süveter örmek istiyorum diyenler için  şimdi gelin sizlerle çok küçük mini minnacık bebekler için 0-3 aylık erkek bebeği ve kız bebeği için v yaka kesimi süveter yapımını anlatımlı bir şekilde anlatarak yapalım.. şişe atacağınız ilmek sayısını fazla tutarak çocuklara ve kendinize yapabilirsiniz.

bebeklere v yaka süveter yapımı anlatımlı

turuncu ve kum rengi merserize yünden iki renkli şişle örülen v yakalı bebek süveteri modeli kullanılan yünün renginden dolayı erkek bebekleri için uygundur. Ama daha farklı yünlerle kız bebeği içinde örebilirsiniz. resimli bu örgü bebek süveteri üzerinden yapılışını açıklamalı olarak yapmak istiyorum..umarım anlatmakta zorlanmam.

bebek süveteri örmek için öncelikle bebeğinizin herhangi bir hazır giysisinden beden ölçüsünü göz kararı çıkartarak bu işe başlamak daha doğru olur. bebek örgülerinde genellikle 2-3 ve 4 numaralı şişle örülür..

bebek süveteri nasıl örülür

 

iki renkli v yaka bebek süveteri nasıl örülür:

şişe kum rengi merserize ipten 25 ilmek atarak başlayın. süveterinin (ön yüzünden yani v yaka kesimi olan yeden başlayacağız).

ilk başlama sırası : çift lastik örgü modeli ile gidişli dönüşlü 3 sıra ( yani arkalı ve önlü toplam 6 sıra ) örün.

Sonra iplik rengini değiştireceğiz. burada bebek süveterinin beden kısmını genişletmek için şişle örerken aralarda 5 ilmek çıkartın. (30 ilmek oldu). kum rengi ipin ilk ilmeğinden turuncu ipi bağlayarak iki sıra düz örgü modeli ile ( arkalı önlü 4 sıra) örün.

sonra kum rengi ipliği şişe bağlayın ve yine iki sıra düz örgü örün. toplam 16 sıra iki renkli ipten çizgili bir şekilde örün. gögüs kısmına geldiğiniz noktada hem v yaka kesimini yapacağız hem de kol kesimini yapacağız.

süveterde v yaka kesimi ve örgüde kol kesimi yani ilmek eksiltme işlemi yapacağız. (kişinin koltuk altı göğüs genişliğine bağlıdır).

şimdi burada dikkat edilmesi gereken bir örgü tekniği var. iki şişle v yakalı süveter, kazak gibi örgü modellerini örerken sağdan 5 ilmek eksilterek 10 sıra düz örgü örün.11. sıraya geldiğinizde 12. ilmekle beraber örerek ilmek eksilterek 10 sıra düz örgü örün ve şişle terse dönüşte 5 sıra sol koltuk kesimi için ilmek kapayın. arakadan dünüşte haroşa örgü örerek (eksilttiğimiz 11-12 ilmeğin olduğu yerden hiç karşıki sıraya geçmeden dönüp düz örgü ile devam edin.( tabi bu aralarda kenarlardan iplik rengi değiştireceğiz tek renk süveter örenler için gerek yok) arkasırayı haroşa örgü örün, terse dönün düz örgü örerek şişteki son iki ilmeği bir alarak eksiltin.( v yaka kesimi 11-12 olduğu yerler ) böyle iki sırada bir v yakalı süveter yapmak için eksiltin. taki 5 ilmek kalana kadar ( ördükçe zaten v yaka belli olacaktır)

Şimdi geldik şişte örmeden duran 10 ilmek sayısına bu işlemide aynı (11-12 ilmeğin eksiltiği yerden iki sıra düz örgü örüp eksiltme yaparak süveter omuz kesimi 5 ilmek kalana kadar tekrarlayın. el örgüsü iki renkli bebek süveteri ön yüzünün v yakasının yapılışı şimdilik bu kadar.

süveterin arkasını örmeye geçelim.

şişe 25 ilmek atarak çift lastik örgüsü ile yine 3 sıra örün. şiş ile 5 ilmek çıkartın. sonra iplik değiştirerek toplam koltuk kesimi eksiltmesine kadar 16 çizgili sıra örün. her iki yandan 5 +5 10 ilmek eksiltin yapın.

sonra 20 ilmek sayısıyla arka yakasına kadar örün  ve tüm ilmekleri kapayın.

bebek süveterimizin önü ve arkası oldu. süveterimizi arakadan düzgün bir şekilde iğne iplikle kenarlardan çizgili kısımları birbirine eşit gelecek şekilde dikelim. omuz kısmınıda tersten dikelim.

Şimdi geldi sıra v yaka kesimi ve kol kesimini şekillendirmeye.

11-12 ilmeğin olduğu eksiltme başlama yerinden önce v yanın bir tarafı için ta boyun arkasına kadar ilmek çıkartın.  ve 2-3 sıra düz örgü örün.ve ilmeklerin tümün  kapayın. Sonra karşıki v yaka kısmını aynı şekilde yapın.

Yalnızca burada bir konu daha var. v yakada ilmek kaparken karşıki tarafla kapanan ilmeğin aynı yüzde olması gerekiyor. O da şöyle olur 11-12 kısımdan ilmek almaya başladınız ya, karşıki yakayı örmek için omuz kısmından ilmek çıkaratarak örün. en sonunda süveterin içinden tam göğsünden ve ense kısmından belli etmeyecek şekilde çok az dikin. kollarınıda aynı şekilde örün.

misinalı şişle v yaka kısmını hiç iki parçalı örmeden yapabilirsiniz. ben iki şişle anlattım.

 ilmek çıkartmak nasıl yapılır derseniz. şişle örülen örgünün aralarından çok belli etmeden örülen ilmekten bir tane alarak sol elimizdeki şişe takıp örmekle yapılır.

 

aslında çok kolay bir bebek süveteri modeli çok uzun anlattım biliyorum ama birazda olsun anlaşılır olmuştur herhalde.. hep bahsettiğim ve bahsediceğim öyle 1sıra haroşa, 1 sıra düz örgü tarifi yapmakla anlaşılmıyor örgü örerken bazı püf noktalar ve uygulanacak örgü teknikleri vardır.. neyse şimdiden kolay gelsin..

 

Etiketler: