Omuzdan Düğmeli Bebek Süveteri Nasıl Örülür Yapılışı

Yayın Tarihi: 19 Kasım 2011 Cumartesi Saat: 7:27
Pin It

 

0-6 aylık bebekler için uygun bir süveter modeli örgüsü. bebekler başlarından rahatça geçmeyen giysileri pek sevmezler bu yüzden her iki omuzdan düğmeli bir şekilde ahşap  düğmelerle süslü çizgili düz örgü ve haroşa ters örgüden erkek ve kız bebeklere uygun bebek süveteri modeli.

omuzdan düğmeli bebek süveteri nasıl örülür yapılışı

omuzdan düğmeli bebek süveteri nasıl örülür yapılışı

 

omuzdan düğmeli bebek süveteri nasıl örülür yapılışı

lacivert, yeşil ve krem rengi yünlerle çizgili şekilde örülmüş süveter örneğini çizgili şekilde anlatmayacağım, sanki düz renk bir yünle örermiş gibi anlatmak istiyorum. böyle anlatırsam yapılışı daha kolay olur. yün rengi değişitirmeler yeni örgüye başlayanlar ve bebekleri için süveter örmek isteyen genç annelerin aklını karıştırabilir.

omuzdan düğmeli bebek süveteri nasıl örülür yapılışı :

süveter ön yüzü yapımı : örneği yeşil yünle şişe 50 ilmek atın ve 6 sıra haroşa örneği ters örgü örgü. ( bel lastik kısmı için)

ve 23 sıra düz örgü örün( tabiki bebeğinizin beden ölçüsüne göre bu sırayı ayarlarsanız daha uygun olur)

ve şimdi kol kesimi için örmeye başlayalım

5 ilmek eksiltin, 4 ilmek haroşa ters örgü örün ( kol omuz askı hizası için) 32 ilmek düz örgü ve 4 ilmek haroşa örgü ve 5 ilmek eksiltin. şişte 40 ilmek kalacak.

bu ilmek sırası şeklinde 16 sıra örün ve kare yaka kesimini öreceğiz.

şimdi ilk 4 ilmek haroşa, 6 ilmek düz örgü, 4 ilmek haroşa örgü süveter askısı için örün ve 12 ilmeği yaka kesimi için eksiltin ve 4 haroşa, 6 düz örgü ve 4 haroşa örgü şeklinde şişte arka sıraya geçin.

ilk 4 ilmek haroşa, 6 ilmek düz örgü, 4 haroşa örgü şeklinde sağ omuz askısını 10 sıra örün.  ve 10 ilmeği kapayın . şişin diğer tarafında süveter sol omuz askısı için örülmeden bekleyen ilmekleri sonra tekrardan ip bağlayarak örün aynı 4 haroşa, 6 düz örgü ve 4 haroşa ilmek sayısıyla yine 10 sıra örün.

 

 bebel süveteri arkası örümü için : şişe 50 ilmek atın ve 6 sıra haroşa örün ve yine 23 sıra düz örgü örneği örün. önde yapmış olduğunuz kol kesimi ilmek sayılarını ve ilmek örgülerini aynı biçimde örün yalnızca süveyer arka yaka yapımı yaka oyutusu için enseye kadar bu sefer 16 sıra değilde 20-22 sıra örün. ve yine 4 haroşa, 6 düz örgü ve 4 haroşa şeklinde süveterin omuz askılarının yapımının son sırasında düğme deliği açarak örün. el örgüsü süveter örneğini tersten dikin ve her iki omuzuna ahşap düğmeler diken. kolay gelsin.

 

 

 

Etiketler: