Kalp Desenli Örgü Bere ve Boyunluk Modeli Yapılışı

Yayın Tarihi: 02 Ocak 2012 Pazartesi Saat: 11:20
Pin It

 

 şişle örgü ile birlikte örülen kalp deseni veya motifini sadece yeşil yünle dümdüz ördükten sonra bere ve boyunluk modeli üzerinde iğne ve iplikle işleme yaparakta işleyebilirsiniz.

 

kalp desenli örgü bere ve boyunluk modeli yapılışı

kalp desenli örgü bere ve boyunluk modeli yapılışı

kalp desenli örgü bere ve boyunluk modeli yapılışı : yeşil ve beyaz iple 4 ve 5 numaralı şişle gelin hep beraber tertemiz bir kalbi olan beyaz kalpli bere ve boyunluk modelini yapalım.

kalp desenli bereyi 4 şişle, misinalı şişle veya iki şişle örmek mümkün. hangisi size kolay gelirse onunla örün

ben bere yapımını iki şişle tarifini vermek istiyorum.

istediniz ölçüde bereyi örmek için ilmek atabilirsiniz. bhuradaki ilmek sayıları sizlere, bebek veya çocuğunuzun başına uymayabilir. bunu ancak örerken ve sürekli başında deneyerek anlayabilirsiniz.

iki şişle ve yeşil yünle 68 ilmek atın ve çift lastik örgüsü örmeye başlayın. 6 sıra kadar lastik örneği örün.

sonra 5 sıra kadar düz örgü örneği örün. ve şimdi beremize kalp deseni vereceğiz. resim bere örneğinde gördüğünüz gibi kalp deseninin bir ters biri düz olarak örülmüş. önce kalp desenini yapmak için kafanızda ilmek sayılarını ayırmanız gerekir, ilmekleri karıştırmamak adına.

6. sırayı örerken size şöyle kolay bir tarif vermek isterim. beyaz yünle örülen kalp deseni 6 sıradan itibaren 1 beyaz ilmek, ve 4 beyaz ilmek  ( ters kalp olan )şeklinde örülüyor, tabi aralardaki yeşil ilmekleride örün.

arka sırayıda bu şekilde takip edin.

7. sırada 3 beyaz ilmek ve ters olan kalp şekli 7 ilmek şeklinde örülmeye devam ediyor. resimden bakıp sırayı takip edebilirsiniz.

yalnızca ilmek aralarında yün değiştirirken ilmekleri çok sıkmayın ve çok gevşek bırakmayın.yoksa kalp desenli bere modeli ya çok sıkı olur ya da çok gevşek ilmek aralarında boşluk kalır. böylece istediğiniz kalp deseni veremezsiniz.

kalp desenini ördükten sonra 7-8 sıra kadar yeşil yünle düz örgü örün. ve 68 ilmek sayısını eşit sayıya bölerek aralardan iki ilmek bir alıp eksiltme yapacağız. yani 10 ilmek sayısına bölelim 9 ve 11. ilmeği bir alıp örelim. bu işlem ilmek eksiltme yaptığımız berenin tepesine kadar eksiltme yapılan yerlerden devam ederek biticek.  ve örmüş olduğunuz bereyi ters çevirip dikin.

kalp desenli boyunluk yapımı ise yeşil yünle 80 ilmek atın ve tek lastik örgü modeli ile 3-4 sıra örün. ve 1 sıra yeşil yünle düz örgü örün ve yine kalp deseni için yukarıdaki aynı desen modelini yapın, sonra 1 sıra düz örgü ve tek lastik örgüsü ile boyunluk yapımını bitirin ve dikin.  kalp deseninin yapılışını azıcık örgü bilenler resimdende çıkarabilirsiniz. yalnızca bu boyunluk örneği çok kısa isteyen istediği biçimde düz örgü modelini uzatabilir. pratik bir şekilde anlatmaya çalıştım.  yoksa 1 sıra beyaz iplik 4 sıra beyaz iplik şeklinde anlatmaya devam etseydim benim için anlatımı zor olabilirdi. bereyi şişle örerken ilmekler kendini belli edecek zaten kolay gelsin.

 

 

Etiketler: