Misinalı Şişle Bebek Elbisesi Nasıl Örülür

Yayın Tarihi: 05 Ekim 2011 Çarşamba Saat: 6:21
Pin It

 

kız bebeğine şişle elbise örmek isteyen anneler ve bebek elbisesi şişle nasıl örülür diyenler için paylaşmak istedim. mavi yünle askılı bebek elbisesi modelide misinalı şişle örülmüş. şişle örülen bebek elbisesi modellerinden  el örgüsü bebek elbisesi 6-12 aylık kız bebekleri için şişle düz örgü ve haroşa örgü tekniğiyle örülmüş. bebekler için yazlık ve baharlık giyebilicekleri şirin ve sevimli örgü jile elbise yapımı.

mavi bebek elbisesi veya örgü  jile örneğini iki şişlede örmek mümkün fakat bu elbise modelimiz volanlı elbise stilinde ve tek parça dikişsiz elbise şeklinde örüldüğü için buda ancak misinalı şişle örülür..iki şişle elbise örerken elbisenin yan tarafından dikiş yapılacağı için..oysa misinalı şişle elbisesnin etek kısmını dönerek yuvarlak bir şekilde örersiniz. örme askılı bebek elbisesinin askılı yerlerini iki şişle örebilirsiniz.

askılı mavi örgü kız bebek jilesi elbise modelinin yapılışını yine yaklaşık olarak bu resimli elbise modeli üzerinden anlatmaya çalışacağım. yapımı zor muş gibi dursada aslında çok kolay bebek elbisesi örneği..

misinalı şişle bebek elbisesi nasıl örülür

misinalı şişe bebek elbisesinin arkalı önlü çapı kadar yaklaşık 160 ilmek atın. elbise modelimiz dikişsiz olduğu için misinalı şişle dönerek örüp ilk önce robadan aşağısını yani elbisenin etek kısmını öreceğiz. sonra elbisemizin volanlı kısmı bittiğinde iki şişle ilmekleri kapadığımız yerden yeniden ilmek çıkartıp elbiseye roba ve askı yapacağız.

kız bebeği için elbise nasıl örülür: mavi yünle 160 ilmekle iki sıra haroşa örgü örün. ve düz örgü örneğine geçin yaklaşık 30 sıra düz örgü örün (arka ve yüz dahil). yalnızca misinalı şişle 30 sıra düz örgü örerken bir kaç sırada bir  aralardan alttan örülen ilmeklerden ilmek çıkartarak şişe takıp örün. elbisemizi şişkin geniş balon elbise valonlı elbise tarzında öreceğimiz için yaklaşık 15-20 ilmek çıkartsanız yeterli olur. ne kadar çok olursa o kadar roba kısmı büzgülü olur. 30 sırayı düz örgü ördünüz ve elbise etek yapılışını bitirmek için 160 veya 180 ilmeğin hepsini ilmek kapama tekniğiyle birer birer kapayın.

Şimdi yine ilmekleri kapadığınız yerden aralarda büzgülü kıvrımlar kalacak şekilde bazı ilmekleri almadan ama almadığınızı çok belli etmeden 120 ilmek sayısı çıkartın. ve misinalı şişle üç sıra haroşa örgü 1 sıra düz örgü örün ve misinalı şişle askılı elbise kol kesimini yapmak için 10 sağ kol , 10 da sol koltuk altı kesimi için ilmekleri eksiltin ve elbise arkasıyla ön yüzünü yine 3 sıra haroşa örneği ve 1 sıra düz örgü şeklinde ördükten sonra  bebek elbisesinin askılarını yapacağız. her önden ve arkadan her iki askı yapımı için 20 ilmek askı kalınlığı ile örün yalnızca arada yaka kesimi yapmak için 20 ilmek sayısıda eksiltin, bir kaç sıra askı örmeyi tamamladıktan sonra askılı elbisesinin omuz kısmından tersten dikin. ve en sonunda beyaz yünle tığla etek kenarına , yaka keesimine askılarının olduğu yere sık iğne yaparak küçük bir oya çekerek elbise örmeyi bitirin. koltuk kesimi ve askı yaparken şişle iplik atlama olayınız gerçekleşecek. arkası için başka mavi ipte takıp örmeye devam edebilirsiniz.

misinalı şişle elbise örmeye başladığınız yere farklı renkte bir iplik bağlayın böylece yuvarlak bir şekilde örerken ilmek başlangıç sırasını unutmaz ve fazla örmüş olmazsınız. koltuk kesimi içinde aynı püf noktayı uygulayabilirsiniz.

Etiketler: