Tığ İşi Çiçek Motifi

Yayın Tarihi: 24 Aralık 2011 Cumartesi Saat: 7:15
Pin It

sizler için bugün 4 adet değişik ve farklı modelde yapılmış tığ işi çiçek motifi buldum. yünden yapılan çiçek motifi modellerinin nasıl yapıldığını anlatımlı olarak paylaşmak istiyorum. gerçi daha önceden çiçek motifi yapımını videolu olarak tarifler kategorimde paylaşmıştım. yün, tığ işi veya örgü çiçek motifi nasıl yapılır diye merak edenler bakabilir..

tığ işi çiçek motifi

kırmızı yünden çiçek yapımı. kızınıza tığ işi ördüğünüz beyaz bere modelinin üstüne bu kırmızı çiçek motifiyle süsleyebilirsiniz. çiçek motifi yapımı : 10 -12 adet zincir çekin. ve karşıki uçla birbirine bağlayarak halka yapın ve bu halkanın içini 22 dolgu ile doldurun. sonra 4 adet zincir çekin ve 4 zincir boşluğu bırakacak şekilde 4. dolgunun dibine tığla batın. yine 4 zincir çekin ve dört dolgunun başlangıcına batarak 7 adet zincir boşluğunuz olsun. çiçek yapraklarını yapmak için sonra tığla 3 zincir çekip tığla 3 kere ipi dolayıp 3 kere çıkararak trabzan boşluklarına 7 adet dolgu yapın.

tığ işi çiçek motifi yapılışı

mavi, pembe, lila, sarı, ve yeşil yünler tığla örülen çiçek motifi örnekleri yapımı en kolay çiçek motiflerindendir. yine yukarıdaki resimli çiçek motifi örneğinde olduğu gibi 10-12 zincir çekin ve zincirin ucunu tığla birleştirerek yuvarlak yapın. içinede yine 22 tane dolgu yapın. sonra 2 adet dolgu, 2 zincir çekerek trabzan, 2 dolgu , 2 trabzan şeklinde 10 adet trabzan boşluğu 10 adet dolgu olacak şekilde örün. daha sonra çiçek yaprağını yapmak için  hep 5 adet zincir çekip 10 adet trabzan yapın. ve en sonunda bu trabzan boşluklarını tığa ipi üç kerede değilde 2 kere dolayıp , 2 kere çıkardıktan sonra bu trabzanların için alabildiği kadar dolgu sayısıyla doldurun. bu renkli çiçekleri hırka , yelek süslemeleri için dekore edebilirsiniz.

tığ işi çiçek motifi

 renkli iplerden çiçek motifi yapımı. 10 adet zincir çekin ve yuvarlatın ve yuvarlak halkanın içine tığla 3 dolgu,  5 zincir çekip 3 dolgu, 5 zincir çek, 3 dolgu şeklinde toplam 15 adet dolgu 5 adette zincir boşluğu olacak şekilde çiçek motifinin kenar yapraklarını belirlemek için bu boşlukların içini yine doldurabildiğiniz kadar dolgu ile doldurun.

çiçek motifi nasıl yapılır

 

 

Etiketler: