Baykuşlu Şapka

Yayın Tarihi: 26 Ekim 2011 Çarşamba Saat: 8:37
Pin It

 

tığla örülen baykuş figürlü şapka modeli internette çok sık rastladığım bir model. değişik, hoş ve işin ilginç yanı enteresan bir şapka modeli.  yeğenlerim Eylül ve Açelya ya güzel bir modelden baykuş şapkalardan geçen sene örmüştüm. hatta örerken acaba başlarına olur mu olmaz mı diyerek bir kaç sefer başımda denemiş ve bu güzel şapkaların şirinliğini ayna karşısında tatmıştım.  mini mini sevimli bebek ve çocukların başında böyle cıvıl cıvıl canlı renklere sahip tığ işi baykuşlu şapkalar görünce, kendimede bir tane örüp bu şapka modellerini başıma takmak istemiyor değilim hani. eeee ne de olsa biz büyüklerinde azıcıkta olsa içinde hala bir yerlerde muzur çocuklukları duruyor. yani anlayacağınız benim ve benim gibi düşünenlerin  küçülmesi imkansız olduğu için gelin şimdi sizlerle bebek ve çocuklara bu baykuşlu şapka modellerinden bir örnekle örmeye çalışalım. belki içinizde nasıl örüldüğünü bilmeyenler olabilir diye düşünerek yapılışını paylaşmak istiyorum.

 

baykuşlu şapka

baykuşlu şapka

bu baykuş figürlü bebek şapkası veya beresi de diyebiliriz yandan iki kulağı örten bir modelde, çene altından bağlamalı ve kullanıldığı yünün renginden dolayı erkek bebek ve erkek çocuğu için örülsede, daha değişik renk tonlarında kız bebekleri için örmenin mümkün.

baykuşlu bebek şapkası yapılışı : şapkamızın tam tepe noktasından 8 adet zincir çekilip yuvarlatıldıktan sonra bu halkanın içine ikili veya üçlü trabzan çekerek tığla dolgular yapılarak başlanır. halkanın içini doldurabildiğininz kadar trabzan dolgu ile doldurun. sonra ikinci sıraı örmeye geçerken diyelim 10 dolgu ile doldurdunuz her iki trabzan dolgusu atayarak trabzan iki dolgu yapacak şekilde tığla batın. yani 15 dolgunuz olsun.üçüncü dördüncü , beşinci ve bebek baş çevresine oturana kadar bu şekilde trabzan dolgu sayısını arttırın. alın çevresine geldiğiniz ve şapka modeli bebeğinizin baş çevresine oturana kadar çoğaltığınız üçlü veya ikili trabzan dolgu sayısını bu noktadan itibaren arttırmadan bebeğinizin kaş üstüne kadar örün ve iki sıra baykuşlu şapka örneğinin alın çevresine tam oturması için sık iğne ile çevirin.

sonra baykuşlu tığ işi bere modelinin her iki yanındaki kulak yapımına geçelim. şapkayı tam ortaladıktan sonra bir kulak için yaklaşık ikili veya üçlü trabzan 15 dolgu ile başlayın örmeye sonra aşağıya doğru her iki kenardan eksilterek 5 dolgu kalanak kadar örün. aynı şekilde diğer kulağıda tığla örün. en sonunda şapka modelinin alın ve kulaklıklı kısımlarını sık iğne ile geçerek düzgünleştirin. baykuş motifli şapka örneğinin ana kural olarak yapılışı bu kadar. şimdi sıra geldi tığ işi şapkamızı baykuş figürü ile küçük renkli motiflerle göz, burun ve dikik kulaklarını yaparak süslemeye yani baykuşa benzetmeye çalışalım.

farklı renkteki yünden ikili trabzan çekimiyle üçgen burun ve kulak yapalım. sonra yine değişik ip rengiyle tığla ikili trabzan dolgusu ile yuvarlak motif yaparak kocaman iri baykuş gözleri yapalım ve şapka örneğine dikelim. en sonunda da bebek ve çocuğun çene altından bağlamak için baykuşlu şapka örmek için kullanılan bütün yün renkleriyle kulaklı şapka kısmından bütün ipleri geçirip şapka üstünde saç örgü örerek püskül yapalım. bebek ve çocuk için ister baykuşlu şapka modeli olsun, ister bere modeli tığla örülen bu şapka modelini konuşur biçimde fikir vermesi adına anlatmaya çalıştım. 

not :hep vurgulayacağım üzere her bebek ve çocuğun baş çevresi farklı olduğu gibi şapka örümümde de kullanılan tığ ve ipliğin kalınlığı ilmek ve trabzan dolgu sayısını etkiler. şapkayı örerken çocuk bebeklerinizin baş çevresinde arada bir denerseniz daha doğru örmüş olursunuz.

 

Etiketler: