Yazlık Örgü Kırmızı Bebek Elbisesi Anlatımlı

Yayın Tarihi: 27 Aralık 2011 Salı Saat: 18:41
Pin It

 

hem yazlık , hem de şişle örülen bebek örgüleri modellerinden kırmızı merserize yün ile düz örgü örneği modelinden yapılan askılı örgü kız bebeği elbise modelini örgü jile modeli de diyebiliriz yapılışını kolay olduğu için paylaşmak istedim..

 

yazlık örgü kırmızı bebek elbisesi anlatımlı

yazlık örgü kırmızı bebek elbisesi anlatımlı

yazlık örgü kırmızı bebek elbisesi anlatımlı

yazlık örgü kırmızı bebek elbisesi örneği anlatımlı yapılışı :

kırmızı merserize ipten ve 4 numaralı şişle 60 ilmekle elbise ucu düz dursun diye 1 sıra haroşa örgü modeli ile örülür.

daha sonra elbise kol kesimine kadar 45 sıra kadar aralardan 10 ilmek eksilterek düz örgü ile örülür. 50 ilmek kalır şişte.

elbise kol altı örgüsü için bu sefer kol kesimi yani ilmek eksilme yapmadan örüceğiz.

şişte kalan 50 ilmek sayısıyla ilk 3 ilmeği haroşa örgü örüp 44 ilmeği düz örün ve son 3 ilmeği yine haroşa örgü örün. terse döndüğünüzde haroşa örgüler zaten haroşa örgü örülecek. yalnızca şöyle örme yapacağız.

ilk 2 ilmek haroşa örgü örüp 3 . haroşa ilmeği yandaki 4 ilmekle beraber haroşa örgü örüp 1 ilmek eksiltilecek şekilde örmeye devam edin. şişteki son 4 ilmeğe geldiğinizde birlikte örüp 1 ilmek eksiltin ve son iki ilmeğide haroşa örgü örüp . bebek elbisesinin düz örgü yüzünü örmeye geçin.

yine 3 ilmek haroşa örgü 42 ilmek düz örgü son 3 ilmekte haroşa örgü şeklinde örün. şişle arka sırayı örmeye geçtiğinizde ilk 2 ilmek haroşa örgü 3 ve 4 ilmeği birlikte alıp haroşa örgü ile örmeye devam edin ve son 4 ve 3 ilmeğin örümüne gelindiğinde yine birlikte alıp örün.

bu şekilde kırmızı örgü askılı bebek jilesinin kol altı kesiminden itibaren askılarına doğru eksilme yapmış olacaksınız. şişte 25 ilmek kalana kadar örün .

sonra askılarının ve yaka kesminin yapımı için başlangıç 3 ilmek haroşa örgü, 19 ilmek  tek lastik örgüsü örülür ve 3 ilmek haroşa örgü örülür. bu işlemi 5 sıra kadar tekrarlayın.

sonra 3 ilmek düz örgü, 19 ilmek olan lastik örgüsünü birden ilmek kapama yöntemiyle eksiltterek kapatın yaka kesimini yapmış olacaksınız ve 3 ilmek düz örgü örün.

sonra şişin arkasına geçin . şişte 6 ilmek kalacak. ilmekler arasında boşluk olacak .şimdi yapacağımız işlem ilk 3 ilmeği elbise askısının boyunu istediğimiz kadar düz örgü ile örün ve ilmekleri kapatın. sonra karşıki 3 düz örgü ilmeği örün ve ilmekleri kapatın. örgü bebek elbisesinin ön yüzü yapılışı bitti.

örgü elbisenin arka yüzünüde bu şekilde örün ve elbiseyi tersten yandan ve askılarından dikin. iki adet plastik ayçiçeği düğmeler ile önüne süs yapın..kolay gelsin.

 

 

 

Etiketler: