Reklam :

Beyaz Yün Örgü Bebek Battaniyesi Örneği

Yayın Tarihi:9 Ekim 2011
Pin It

 

beyaz yün kullanılarak örgü motif modellerinden kesme şeker örnek modeline benzeyen bir motifle şiş örgüsü bebek battaniyesi örneği tek pirinç örgü modeli ve düz örgü motifiyle örülmüş.. kız bebeği ve erkek bebeği için sımsıcak bir el yün örgü battaniye modeli. tek pirinç örgü modeli nasıl örülür diye merak edenler için örneğin şişe 10 ilmek attık. ilk ilmeği düz örgü ile başlayalım,2. ilmek haroşa örgü ( yani ters örgü) 1, düz, 1 ters haroşa örgü şeklinde şişimizdeki 1.sırayı bitirdik. düz ile başladık ve 10. ilmeğimiz haroşa ters örgü ile bitti. şişle 2. sıraya geçerken önden haroşa ile biten ters örgüyü düz örgü olarak örüp, düz örgü ile biten ilmeği  ters örgü olarak iörüp o sıradaki lmekleri bitiricez. tek pirinç örgüsünün yapımı bu kadar.

çift pirinç örgü modelinin yapımı ise : yine aynı şekilde şişle 10 ilmeğimiz var. ilk 2 ilmeği düz örgü veya ters örgü alalım fark etmez. biz düz örgü olarak örelim. 2 düz örgü, 2 ters haroşa örgü, 2 düz, 2 ters diyerek 10 ilmeğin sonuna gelelim. düz örgü ile başladık ve düz örgü ile şişteki ilmek sayımız bitti. şimdi 2önden 2 düz örgü ile biten ilmeği 2 haroşa örgü, 2 ters örgü ile biten ilmeği düz örgü şeklinde örüp çift pirinç örgüsünü bu teknikle öreceğiz.

beyaz yün örgü bebek battaniyesi örneği

bu beyaz el örgüsü bebek battaniyesi örneğinin yapılışı ise: şişe 114 ilmek atılmış. ve tek pirinç örgü modeli ile birkaç sıra örülmeye başlanmış. sonra kare motifler bebek battaniyesini desen olarak süslemiş. ve 114 ilmeğin ilk başlama sırası yani battaniye kenarı olarak 6 ilmek tek pirinç örgü, 12 düz örgü, 3 tek pirinç örgü, 12 düz örgü, 3 tek pirinç örneği, 12 düz örgü, diyerek şişteki son 6 ilmekte tek pirinç örgüsü ile bitirilmiş ve  böyle yaklaşık olarak 12 sıra yukarıya doğru aynı örnek modelleriyle örülmüş.

sonra düz örgü ile örülen yerlere 2 sıra tek pirinç örgüsü örülüp kare motifler belli edilmiş. veyine aynı şekilde istenilen boyutta battaniye tamamlanmış.

beyaz bebek battaniyesi

 


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar